MB EBS4 A0014460936 001 Wabco

U nákladných vozidiel značky Mercedes-Benz, jednotka EBS plní obzvlášť dôležitú úlohu. Wabco riadiaca jednotka EBS ovláda brzdový systém prostredníctvom elektronických signálov a môže kedykoľvek komunikovať s jednotlivými komponentmi. Ventily na brzdových valcoch vytvárajú požadovaný brzdný tlak práve podľa riadiacich signálov. Snímače rýchlosti nainštalované na kolesách vozidla pre integrovanú funkciu ABS neustále poskytujú systému EBS aktuálne informácie o rýchlosti kolies. Rôzne integrované funkcie riadenia bŕzd zisťujú akékoľvek odchýlky od bežných jazdných podmienok a v prípade nebezpečenstva zasahujú do procesu jazdy.

Okrem zvýšenia bezpečnosti, špecifické funkcie optimalizujú aj komfort jazdy a opotrebovanie obloženia. V prípade poruchy elektronického riadiaceho systému všetky ventily súčasne koordinujú činnosť ako v bežnom pneumatickom systéme. V tomto prípade sa záložné tlaky vedú do brzdových valcov, kde sa účinne aplikuje pneumatický systém, avšak len s určitým oneskorením. Keďže pneumatický systém nepracuje s ventilom na dávkovanie zaťaženia, pneumatická záloha môže spôsobiť nadmerné brzdenie zadnej nápravy. Takzvaný záložný ventil preto blokuje účinok pneumatického okruhu na brzdové valce zadnej nápravy, zatiaľ čo EBS funguje normálne. Taktiež vypočítava rôzne riadiace faktory relevantné pre jazdný cyklus a funkcie, ako sú: tempomat, obmedzovač otáčok, asistent riadenia, motorová brzda, riadenie teploty chladiacej kvapaliny, atď.

Ak sa EBS pokazí a vozidlo je nepojazdné, veľmi dobre vieme, že toto je najhoršia situácia, čo sa môže stať v dopravnom priemysle. Prioritou je čo najrýchlejšie vrátiť kamión na cestu.

Ak dôjde k poruche EBS3 alebo EBS4, existuje len málo možností, ako môžete problém vyriešiť:

  1. Môžete sa pokúsiť o opravu sami. To vám neodporúčame, nakoľko je to technologicky náročné. Zo skúseností vieme, že po neodbornom zásahu dôjde k nenávratnému poškodeniu procesora a strate dát. Opravu môžete zveriť nám, skúsenému špecialistovi na opravy týchto typov jednotiek.
  2. Kúpiť novú riadiacu jednotku od dílera Mercedes-Benz a nahradiť ju. Nová jednotka Wabco EBS3 alebo EBS4 je veľmi drahá a niekedy, čo sa týka času nedostupná.
  3. Urobiť zálohu dát procesora a pamätí chybnej (poškodenej) riadiacej jednotky EBS3 alebo EBS4. Kúpiť si použitú jednotku s rovnakým hardvérovým číslom a zapísať zálohované dáta (urobiť tkz. klon). Aj takúto možnosť ponúkame, a to bez otvárania EBS jednotky Wabco!

Na nami opravené riadiace jednotky sa vzťahuje ročná záruka.

Pri opravách používame náhradné komponenty špičkovej kvality určené pre automobilový priemysel.