Čo je to imobilizér

Imobilizér je zariadenie, ktoré pracuje  s elektronickým kódom uloženým buď priamo v kľúči  alebo v inom zariadení. V prípade, že tento kód nie je k dispozícii, zabráni imobilizér odcudzeniu vozidla napr. odpojením spínacej skrinky, odpojením riadiacej jednotky motora alebo prerušením činnosti vstrekovania. Imobilizér sa aktivuje vždy po vytiahnutí kľúčov zo zapaľovania.

V prípade, že niektorá z riadiacich jednotiek imobilizéra prestane fungovať, je nutné ju vymeniť. Výmena musí byť zároveň prispôsobená ostatným riadiacim jednotkám systému imobilizéra. Kód imobilizéra je potrebný aj pre prístup k detailným nastaveniam automobilu, ako je napr. prispôsobenie nových kľúčov, úprava konfigurácie v závislosti na type vozidla atď. Tento kód je dodávaný pri kúpe vozidla na prívesku pripevnenom na kľúčoch, prípadne ako karta.

Problémy s imobilizérom?

Problémy s imobilizérom môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Nefungujúce centrálne zamykanie, nefunkčný továrenský alarm, svietiaca alebo blikajúca kontrolka imobilizéra pri nemožnosti naštartovať auto, vypnutie motora po naštartovaní.

To sú len niektoré z mnohých problémov a príznakov porúch imobilizéra. Majitelia sa s problémami tohto typu stretávajú v praxi takmer každý deň. Výmena niektorých modulov problémových imobilizérov môže stáť aj niekoľko stoviek eur.

Môžete ho deaktivovať!

Keďže vidíme veľa áut s problémovými imobilizérmi, investovali sme čas a financie do technológií, ktoré nám umožňujú takéto problémy efektívne riešiť. Ponúkame vám preto vypnutie alebo deaktiváciu imobilizéra. Náklady na deaktiváciu imobilizéra na bežných typoch vozidiel sa pohybujú v desiatkach eur.

Máme k dispozícii špecializované zariadenia a technológie, ktoré nám umožňujú opraviť väčšinu porúch imobilizérov. Vieme vám tak ponúknuť výraznú úsporu finančných prostriedkov. Deaktivácia imobilizéra v riadiacej jednotke motora však spôsobí aj vyradenie primárneho zabezpečenia vozidla proti neoprávnenému naštartovaniu bez autorizovaného kľúča, preto doporučujeme nainštalovať adekvátnu náhradu.

Deaktivovať imobilizér je možné niekoľkými spôsobmi, najčastejšie sú to:

  • deaktivácia v riadiacej jednotke motora (znamená prepísanie určitých sekcií softvéru tak, aby nevyžadoval informáciu o správnosti použitého kľúča)
  • deaktivácia v immo boxe (vhodné v prípade, že je poškodený kľúč alebo čítacia cievka, ale za predpokladu, že kabeláž a synchronizácia medzi riadiacou jednotko motora a immo boxom je v poriadku)
  • náhrada immo boxu emulátorom, ktorý generuje presne určenú sekvenciu kódov (v niektorých prípadoch je nutná úprava riadiacej jednotky motora, prípadne centrálnej elektroniky)

Najčastejšie k nám prichádzajú zákazníci s automobilmi značiek Renault, Ford, Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Peugeot, Citroen, Opel, Mercedes-Benz, Volvo a Volkswagen Group.

U niektorých starších vozidiel (cca do r.v. 1997) nie je možné použiť emulátor. U ročníkov 1998 – 2004 väčšina vyžaduje emulátor na deaktiváciu imobilizéra a u vozidiel po roku 2004 je možné použiť emulátor, niekde len na synchronizáciu, prípadne len kódovanie nového kľúča.

U dieselových motorov vo vozidlách VW, Audi, Seat, Škoda vo väčšine prípadov nie je potrebné použiť emulátor, no u benzínových (hlavne s riadiacou jednotkou Magnetti Marelli) je nutné ho použiť. Niekedy je možná len synchronizácia, prípadne kódovanie kľúča.

Väčšinou bezproblémová deaktivácia imobilizéra je možná u značiek VW, Audi, Seat, Škoda, Renault, Fiat, Alfa, Lancia, Peugeot, Citroen, Kia, Hyundai, Daewoo. Na druhú stranu problémové (to ale neznamená, že sa nedajú deaktivovať) sú niektoré japonské a kórejské vozidlá, Ford, Volvo, Porsche, Opel, Mercedes či BMW.

Vyčítanie kódu imobilizéra

Ak potrebujete zabezpečovací alebo programovací kód pre vozidlá značky Audi, VW, Seat, Škoda, Citroën, Ford, Peugeot alebo Renault, môžeme vám tieto kódy zistiť z jednotlivých modulov.

Nepodporujeme ale špekulantov a zlodejov. V prípade služieb spojených s imobilizérmi vyžadujeme predloženie osobných dokladov a dokladov od vozidla a písomný súhlas majiteľa vozidla, ktoré preukážu oprávnenosť pre zásahy do týchto bezpečnostných systémov.

Naprogramujeme pre vás náhradné autokľúče

Ak ste stratili svoj kľúč alebo potrebujete náhradu, ste na správnom mieste. Ponúkame vám programovanie náhradných autokľúčov (nie mechanickú výrobu kľúča). V prípade straty kľúča dokážeme tiež prekódovať imobilizér, aby nedošlo k odcudzeniu vášho vozidla.

Pomocou našich moderných zariadení a softvéru používaných na programovanie kľúčov a diaľkových ovládačov v imobilizérových jednotkách vo vozidlách vám ponúkame:

  • programovanie nových kľúčov
  • čítanie kľúčov z pamäte imobilizéra
  • deaktiváciu nepoužívaných alebo nefunkčných kľúčov
  • jednoduché programovanie cez menu prístroja
  • programovanie nových diaľkových ovládačov
  • software obsahujúci databázu možných nastavení pre vozidlá

Máte záujem?

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku.