Aktuálny model Type-R s označením Fk8 vychádzajúci z 10. generácie Hondy Civic nahrádza predchádzajúcu generáciu s označením Fk2. Na prvý pohľad prešiel Civic veľkými zmenami a pre niekoho môže pôsobiť až príliš extravagantne. Výrazný zadný spojler, aerodynamické prvky či mriežka na kapote dávajú jasne najavo, že nejde o bežný Civic.

Napriek tomu, že vzhľad je oproti 9. generácii úplne odlišný, dvojlitrový motor K20C1 s turbom ostáva. Rozdiely sú len v naladení riadiacej jednotky a výfukovom systéme, čo umožnilo zvýšiť výkon o 10 konských síl. A keďže Type-R je už legenda, tuningové firmy si nemohli nechať ujsť príležitosť vylepšiť tento model a v ponuke je preto množstvo dielov pre vylepšenie zvuku, vzhľadu či výkonu.

Je Type-R na Váš vkus príliš tichá?

Aj keď ide o nadupaný hot-hatch, pre mnohých je prekvapením, ako tichý vie byť Civic. Zvuk je možné zvýrazniť viacerými spôsobmi. Máme pre Vás v ponuke športové výfuky, športové sanie a blow-off ventil, takže na svoje si príde naozaj každý.

Výfukové systémy

Pre novú Hondu Civic Type-R Fk8 je dostupných hneď niekoľko typov výfukov od top značiek na trhu. Líšia sa prevedením tlmičov, koncoviek a tiež hlučnosťou. Výfuky od Scorpion Exhausts a Milltek Sport sú si veľmi podobné. Obaja výrobcovia ponúkajú cat-back výfuky (aj keď presnejší výraz by bol flex-back), ktoré sa montujú za OEM katalyzátor. Pre ešte výraznejší zvuk a zvýšenie výkonu sú v ponuke aj downpipe so športovým katalyzátorom alebo decat bez katalyzátora. Na prvý pohľad tieto výfuky rozlíšite podľa veľkosti koncoviek, keďže Scorpion má strednú koncovku menšiu (ako OEM) a Milltek má všetky 3 koncovky rovnaké.

Pre tých, ktorí túžia po niečom výnimočnom je tu Armytrix. Tieto výfukové systémy sa vyznačujú klapkovým systémom, ktorý je ovládaný diaľkovým ovládačom ale aj cez mobilnú aplikáciu. Výfuk je dostupný ako cat-back v non-resonated prevedení a je možné k nemu dokúpiť aj downpipe s katalyzátorom alebo bez.

Sanie a blow-off ventil

Ak chcete, aby bolo Váš motor viac počuť, určite siahnite po kite sania od Forge. Vďaka tomu, že vzduchový filter nie je vo vzduchovom boxe, je počuť zvuk turba pri nasávaní. Toto sanie využíva overený vzduchový filter Pipercross a umožní motoru lepšie „dýchať“, takže môžete očakávať nárast výkonu až o 13HP a 30Nm. Ak Vám OEM sanie vyhovuje, no chceli by ste ho farebne zladiť so zvyškom hadíc v motorovom priestore, Forge má pre Vás kit silikónových hadíc, ktorý nahrádza OEM gumené hadice.

Veľmi žiadaný je blow-off ventil Forge, ktorý vypúšťa prebytočný stlačený vzduch a tým chráni turbo pred poškodením. Vypustenie tohto prebytočného vzduchu je sprevádzané typickým pískaním. Aj k tomuto ventilu je možné zvoliť si farbu hadice čiernu alebo červenú.

Ak výkonu nie je dosť

Výmenou výfuku získate niekoľko koní navyše, pri správnej softvérovej úprave a výmene downpipe je možné dosiahnuť ešte vyšší výkon. Pri turbomotoroch sú ale sanie a efektívnejší intercooler základom úspechu. Výbornou voľbou je intercooler od Wagner Tuning, ktorého objem je oproti sérii väčší až o 140% a je dodávaný so silikónovými hadicami v čiernej farbe, vrátane usmerňovača vzduchu.

Forge Motorsport má v ponuke intercooler s objemom väčším „len“ o 89%, avšak je optimalizovaný pomocou počítačovej simulácie a má dokázaný prínos pre zvýšenie výkonu a hlavne krútiaceho momentu. Tento intercooler je dokonca v ponuke nie len v čiernej ale aj v červenej farbe. Sadu silikónových hadíc je možné dokúpiť samostatne a vybrať si tak kombináciu aká Vám vyhovuje.

Vzhľad motorového priestoru

Červenému Civicu Type-R svedčia červené hadice. Ak sa Vám to ale zdá už príliš, všetky silikónové hadice Forge pre Type-R Fk8 sú dostupné aj v čiernej farbe. Okrem hadíc sania a intercoolera je možné vymeniť aj ostatné hadice v motorovom priestore a docieliť tak naozaj zaujímavý vzhľad motorového priestoru.

Užitočné drobnosti pre úplnú dokonalosť

Menej výrazným prvkom v motorovom priestore, ale o to viac užitočným, môže byť tepelná izolácia turba, ktorá má povrch z uhlíkových vláken. Viac ako vzhľad je tu dôležitá ochrana okolitých komponentov a pozitívny vplyv na výkon motora. Akturbo obalíte do tejto izolácie, všetci budú vedieť, že to s úpravami myslíte naozaj vážne.

Po všetkých úpravách, kedy sme zvýšili výkon motora je rozumné vymeniť aj brzdové hadice, ktoré sú odolnejšie a vďaka opletaniu sa nenafukujú, takže nástup brzdného účinku je okamžitý. Farbu hadíc Hosetechnik si môžete vybrať z celkovo 10 farieb, medzi ktorými nechýba červená.

Pre úplných detailistov je v ponuke aj uzáver oleja Forge, ktorý si môžete nakombinovať podľa svojich predstáv. Môžete kombinovať vonkajšiu a vnútornú časť z lešteného hliníka a čierneho anodizovaného hliníka.

Všetky produkty pre Hondu Civic Type-R Fk8 tiež nájdete v našom internetovom obchode. V prípade objednania viacerých dielov Vám vieme ponúknuť zaujímavé zľavy, preto nás neváhajte kontaktovať!