Čo je to DPF resp. FAP filter

Všetky nové dieselové automobily sú vybavené filtrom pevných častíc, ktorý sa označuje anglickou skratkou DPF (Deisel Particular Filter) alebo francúzskou FAP (Filter a particules). Je umiestnený v koncovej časti výfukovej sústavy. Zabraňuje vypúšťaniu pevných častíc z výfuku a „tmavému“ čmudeniu motora.

Filtre pevných častíc by sa mali postarať o to, aby dieselové motory neznečisťovali ovzdušie. Tak aspoň znie oficiálne zdôvodnenie ekologickej loby, ktorá má s prírodou samozrejme len tie najlepšie úmysly. Koľko vám filter pevných častíc vydrží je aj otázka toho ako jazdíte.

Ako sa prejavuje nesprávne fungujúci a zanesený filter pevných častíc? Spoznáte to podľa väčšej lenivosti motora pri prudkom zošliapnutí plynu, rozsvietením kontrolky, či niekoľkými pokusmi o núdzovú regeneráciu, ktorú spustí elektronika.

Ak sa nepodarí ani tá, obvykle nasleduje „núdzový režim motora“ a jazda do najbližšieho servisu, kde vám DPF filter prečistia. Neskôr však bude zrelý na výmenu. Výmena tohto komponentu však nie je lacná záležitosť. Nový filter vás vo väčšine prípadov vyjde na viac než 1 000 eur vrátane servisný prác. Filter pevných častíc teda dokáže spôsobiť vrásky na čele.

Deaktivácia filtra pevných častíc len pre športové účely

Pre vaše špeciálne upravené vozidlá, ktoré nie sú určené do cestnej premávky ponúkame profesionálnu úpravu elektroniky motora tak, aby mu tento filter „nechýbal“.

Výhody odstránenia DPF filtra pri upravenom vozidle

Odstránenie filtra DPF je jednorazový úkon. Ide o veľmi vhodný spôsob ako aj pri staršom aute dosiahnuť menšie náklady na servis a predísť komplikáciám s týmto komponentom.

Deaktivácia a odstránenie filtra pevných častíc je úplne bezpečné a neriskujete tým poškodenie motora ani jeho elektronickej riadiacej jednotky. Hlavné výhody a dôvody profesionálneho odstránenia DPF filtra:

  • cenovo dostupné a spoľahlivé riešenie ako predísť problémom v budúcnosti
  • vhodné aj pre staršie autá pri ktorých hrozí upchatie filtra
  • sofistikované elektronické odstránenie filtra
  • bezpečný spôsob bez poškodenia motora

UPOZORNENIE: Deaktiváciou DPF filtra u klasického vozidla, ktoré je určené do bežnej premávky porušujete nový zákon o cestnej premávke!